Zarosená okna

Zlobí Vás zarosená okna? Tenhle problém trápí mnoho lidí. Často si ale myslíme, že jsou na vině nedostatečně těsnící okna. Mnohých možno překvapíme, ale rosení skel a rámu není zapříčiněno žádnou vadou okna.

Rosení vzniká tehdy, když se teplý a vlhký vzduch setká s chladným povrchem. Může to být zapříčiněno nesprávným nebo nedostatečným větráním v místnosti.

Pokud se okna rosí uvnitř mezi skly, může to být způsobené tím, že tenhle prostor není správně hermaticky uzavřen. Čím se dostává dovnitř vzduch. Pokud máte tokový problém, neváhejte a okna reklamujte.

Vysoká vlhkost

Vysoká vlhkost v bytě je nejčastěji příčinou rosení oken. Orosená okenní skla můžeme pozorovat jako v novostavbách tak i starších domech.

Vlhkost v našem domově zapříčiňují i úplně běžné domácí práce jako je vaření, žehlení nebo koupaní. Dokonce i obyčejná přítomnost lidí zvyšuje vlhkost vzduchu.

Podle statistik jedna domácnost s třemi lidmi vyprodukuje za 24h až 12l vody. Tato voda se potom nachází u nás jako vzdušná vlhkost.

Zaujíma Vás do akej miery bežné domáce práce ovplyvňujú vlhkosť?

  • Odpočívající dospělý člověk – 30 g/ 1 h
  • Mírná aktivita dospělého člověka – 60 g/ 1 h
  • Praní v pračce – 300 g/ 1 h
  • Sušení mokrého oblečení – 500 g/ 1 h
  • Vaření – 1 000 g/ 1 h
  • Umývání podlahy – 1 000 g/ 1 h
  • Sprchování – 2 600 g/ 1 h

 

Ptáte se jak zabránit zvyšování vlhkosti? Jedním z efektivních řešení je neustále větraní.

Tato forma může být však poměrně nároční kvůli několika faktorům. Jako například když je venku zima a otveřenými okny si nejen vpouštíme chladný vzduch dovnitř ale taky Vám uniká teplo, za které si platíte.

Slyšeli jste už někdy o rekuperačních jednotkách Prana? Je to systém na řízené větrání, který vyvažuje mikroklima. Navíc získá zpět až 90% ztraceného tepla. A to recyklací z odpadního vzduchu. S Pranou můžete větrat pohodlně i když jste na dovolené.